شنبه 14 تير 1399 Saturday 4 July 2020

10 نکته مهم درباره ریکاوری و بازیابی اطلاعات

 ریکاوری به معنای بازیابی اطلاعات پاک شده هارد، فلش، کارت حافظه و ... است. این اطلاعات ممکن است به دلایل مختلفی همچون "حذف کردن"، "فرمت کردن" و ... از دسترس شما خارج شده باشد اما این به معنای نابودی اطلاعات شما نیست و هنوز امیدی برای بازگردانی این اطلاعات وجود دارد.

برای بازیابی اطلاعات انواع حافظه دو روش کلی وجود دارد؛ روش نرم افزاری و روش سخت افزاری.

در روش نرم افزاری با استفاده از نرم افزار های ریکاوری مانند iCare Data Recovery فایل های از دست رفته حافظه، بازیابی می شود.

در روش سخت افزاری با استفاده از سخت افزار های مخصوص بازیابی اطلاعات که بهترین نوع آن pc 3000 است اقدام به بازیابی اطلاعات حافظه می شود.

 

 برای اینکه با فرایند بازیابی اطلاعات و نحوه جلوگیری از بازیابی اطلاعات شخصی خود آشنا شوید به نکته های زیر توجه کنید:

نکته هایی برای بازیابی فایل های از دست رفته و همچنین جلوگیری از بازیابی اطلاعات شخصی

  1. وقتی فایلی از حافظه پاک می شود عملا آن فایل در حافظه وجود دارد تا زمانی که فایل دیگری به جای آن بنشیند؛ چنانچه قصد دارید اطلاعات یکی از درایو های کامپیوتر، فلش یا هر حافظه دیگری را بازیابی کنید، از قرار دادن فایل های جدید در آن درایو اجتناب کنید. اطلاعات جدید می تواند بازیابی اطلاعات پاک شده را با مشکل مواجه کند.
  2. چنانچه به اندازه ظرفیت یک حافظه، در آن اطلاعات جدید ریخته شود، بازیابی اطلاعات قبلی آن حتی به روش pc 3000 غیر ممکن خواهد بود زیرا اطلاعات جدید جای تمامی اطلاعات قدیم را به خود اختصاص داده یا به اصطلاح اطلاعات اور رایت شده است.
  3. نصب نرم افزار ریکاوری در حافظه ای که میخواهید اطلاعات آن را بازیابی کنید روند بازیابی اطلاعات را دچار مشکل می کند(به دلیل کپی شدن فایل های برنامه در حافظه مورد نظر)؛ بنابراین سعی کنید برنامه ریکاوری را روی حافظه دیگری نصب کنید. به عنوان مثال می توانید هارد کامپیوتر خود را جدا کرده و از طریق کامپیوتر دیگری اقدام به بازیابی اطلاعات آن کنید.
  4. عملکرد نرم افزار های ریکاوری، متفاوت است و حتی ممکن است بعضی از این نرم افزار ها اطلاعات شما را به صورت مخدوش و غیر قابل اجرا بازیابی کند. بنابراین سعی کنید از یک نرم افزار مناسب استفاده کنید.
  5. پس از ریکاوری، اطلاعات بازیابی شده را در درایوی به جز درایو در حال بازیابی، ذخیره کنید! زیرا اطلاعات اولیه ذخیره شده، ممکن است باعث جلوگیری از بازیابی کامل اطلاعات بعدی شود. (البته خود نرم افزار های ریکاوری معمولا اجازه این کار را نمی دهند)
  6. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است؛ سعی کنید همیشه از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز حادثه اطلاعات خود را از دست ندهید. می توانید اطلاعات خود را بر روی چند حافظه متفاوت یا در فضاهای ذخیره سازی ابری در اینترنت ذخیره کنید.
  7. در صورتی که اطلاعات پاک شده شما مهم است برای بازیابی آن می توانید به متخصصین بازیابی اطلاعات مراجعه کنید.
  8. در صورتی که می خواهید اطلاعات شخصی خود را به گونه ای حذف کنید که قابل بازیابی نباشد، با نرم افزار های مخصوص این کار، اطلاعات مورد نظر را حذف کنید. (مانند نرم افزار File Shredder برای ویندوز)
  9. برای جلوگیری از بازیابی اطلاعات حافظه می توانید از نرم افزار های مخصوص این کار مانند نرم افزار Prevent Recovery استفاده کنید که با جایگزاری 0 در تمام بیت های حافظه، از بازیابی اطلاعات آن جلوگیری می کند. همچنین می توانید به اندازه ظرفیت حافظه، در آن اطلاعات غیر ضروری بریزید تا از بازیابی اطلاعات قبلی جلوگیری کنید.
  10. در صورتی که بر روی موبایل یا لبتاب و دیگر لوازم حافظه دار خود، اطلاعات شخصی دارید حتما قبل از فروش اقدام به جلوگیری از بازیابی اطلاعات آن کنید.