تنظیمات قالب

ویژه
بسته اینترنت یارانه ای در راه است

برنامه دولت برای عرضه اینترنت رایگان یا نصف قیمت

هرگونه افزایش تعرفه‌ای منوط به تضمین اپراتورهای ارتباطی برای ارتقای کیفیت خدمات‌شان به مردم خواهد بود.

وزیر ارتباطات پیش‌تر بر ارائه بسته‌های جبرانی برای اقشار کم‌برخوردار تأکید کرده بود و دسترسی به اینترنت باکیفیت را حق مردم می‌دانست. از این رو، زارع‌پور امروز در پاسخ به سؤالات خبرنگاران از برنامه دولت برای عرضه اینترنت رایگان یا نصف قیمت خبر داد.

پیش از اجرایی شدن افزایش تعرفه‌های اینترنت، زمزمه‌هایی از انجام این کار در فضای مجازی پیچیده بود و وزیر ارتباطات نیز از هدف افزایش قیمت به شرط افزایش کیفیت خبر داد. عیسی زارع‌پور همواره یکی از مشکلات اینترنت کشور را ضعف اینترنت ثابت آن می‌دانست و به گفته او این مشکل سبب شده تا بار بیشتری بر شانه اپراتورهای موبایل بیفتد؛ امری که موجب کاهش سرعت اینترنت شده است.

از آنجایی که در سال 1400 به دلیل مصوبه مجلس، امکان افزایش تعرفه‌ها وجود نداشت، این گرانی بسته‌های اینترنتی به سال جدید موکول شد. در همین رابطه وزیر ارتباطات اذعان کرده بود که به منظور افزایش کیفیت اینترنت، اپراتورها مجبور به افزایش قیمت هستند.

حالا اما پس از اعلام افزایش قیمت تعرفه‌های اینترت، حذف برخی بسته‌های مقرون به صرفه توسط اپراتورها و در پی آن، راه‌اندازی کارزار به منظور مخالفت با گرانی اینترنت، وزیر ارتباطات از خط قرمزهای این دولت برای موافقت با این کار خبر می‌دهد.

امروز عیسی زارع‌ پور در حاشیه نشست مشترک مجلس و دولت به سؤالات خبرنگاران در خصوص افزایش قیمت اینترنت پاسخ داد و بر افزایش قیمت به شرط افزایش کیفیت تأکید داشت:

هرگونه افزایش تعرفه‌ای منوط به تضمین اپراتورهای ارتباطی برای ارتقای کیفیت خدمات‌شان به مردم خواهد بود. این مسئله باید به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برسد. ما به هیچ وجه موافق افزایش قیمت اینترنت با هدف افزایش سود اپراتورها نیستیم.

اما در صورتی که این افزایش تعرفه به موافقت رگولاتوری برسد، وزیر ارتباطات وعده اینترنت یارانه‌ای به شکل رایگان یا نصف قیمت را داده است.

پیش از این سازمان تنظیم مقررات با اشاره به تأکیدات وزیر اعلام کرده بود که به منظور دسترسی همگانی به اینترنت و حمایت از اقشار کم‌برخوردار، بسته‌های جبرانی برای این افراد در نظر گرفته خواهد شد.

حالا مشخص شده است، از آنجایی که بنا به بررسی‌های رگولاتوری، 40 درصد کاربران اینترنت موبایل از بسته‌های با حجم کمتر از 2 گیگابایت استفاده می‌کنند؛ دولت برای این افراد برنامه‌هایی دارد.

در همین رابطه زارع‌پور می‌گوید:

دولت وعده‌ای مبنی بر تامین حداقل استاندار اینترنت مصرفی جامعه را به مردم داده بود که در این زمینه برنامه ریزی‌هایی برای تامین این حداقل اینترنت به صورت رایگان و یا با نصف قیمت انجام شده است.

از این رو احتمال می‌رود که با توجه به حذف یا گران شدن بسته‌های زیر 2 گیگابایت از سوی اپراتورهای اینترنت، دولت قصد دارد اینترنت یارانه‌ای را به حجمی در همین حدود به تمامی مردم یا تنها اقشار کم‌برخوردار ارائه دهد.

 

منبع خبر: shahrsakhtafzar.com


منبع خبر : اقتباسی

create حمزه بشار